NORDJYSKE-journalist nomineret til Cavling-prisen
Journalist Asbjørn With er med i kapløbet om den fornemmeste journalistpris
Opdateret kl. 19:14
NORDJYLLAND: 45 journalistiske præstationer var med i opløbet til landets fornemmeste journalistpris - Cavling-prisen, men nu er feltet barberet ned til fem.
Journalist på NORDJYSKE Medier, Asbjørn With, er med i kapløbet om prisen, for i mere end 100 artikler at have kulegravet Rebild Kommunes svigt i sager om sexmisbrug, tvangsfjernelser og hjælp til handicappede i Rebild Kommune.
Det er en kendsgerning efter, at Cavling-komiteen mandag eftermiddag løftede sløret for de fem nominerede til prisen.
De øvrige nominerede til Cavling-prisen er:
- Hans Davidsen-Nielsen og Bo Maltesen, Politiken, for deres afsløringer af Skatteministeriets rolle i statsministerparrets skattesag; afsløringer, som medvirkede til nedsættelse af Skattesagskommissionen.
- Line Holm Nielsen for den digitale single ”Kuppet” på medievirksomheden Zetland; om gennemførelsen og efterforskningen af danmarkshistoriens største røveri mod Dansk Værdihåndtering i 2008-2012.
- Kaare Gotfredsen, Lasse Ravnø og Jonathan Placing, TV2, for afdækning af politisvigt og manglende bekæmpelse af narkokriminalitet på Vesterbro i København og i Sandholmlejren i Nordsjælland.
- Puk Damsgaard, Danmarks Radio, for sine reportager fra og om borgerkrigen i Syrien, hvor hun har skildret de menneskelige konsekvenser af den langstrakte konflikt.
Der var i alt 55 forslag til prisen i år, heraf 45 forskellige.
Hvem der vinder årets Cavling-pris afsløres fredag 4. januar i Bibliotekssalen i Rundetårn i København.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.