Hjørring

Nordre søger ny formand

HJØRRING: Volleyballklubben Nordre 66 i Hjørring mangler en formand. På generalforsamlingen gik formanden i de sidste tre år, Vivi Nørgaard, af. Hun ville ikke længer. Men da ingen meldte sig til posten, skal der indkaldes til en ekstraordinær generalforsamling. I sin beretning omtalte Vivi Nørgaard det glædelige, at klubben har fåët ophold i den nye hal ved seminariet, hvor man under optimale forhold kan træne og spille turneringskampe: - Det er virkelig en fornøjelse at have sin gang der, ikke mindst på grund af den varme velkomst, vi har fået, sagde formanden. Et af klubbens nye tiltag er børnevolley, også kaldet Kids Volley. Efter sommerferien begyndte Birgitte Andersen og Berith Christensen med en flok piger i 7-12 års alderen, og man er nu oppe på 11 spillere. Næste tiltag er at komme i gang med drengene i samme alder, men her mangler man et par trænere. Klubbens stolthed er 1. divisionsdamerne: - Det er flot, at vore damer har kvalificeret sig til elitekvalifikationsgruppen, sagde formanden. Selv om vi har flere ældre spillere, er flere sejre trukket i land, hvilket er flot, fandt formanden. Et af bestyrelses nye tiltag er at formulere en klubpolitik. kørp