Nors fik sæsonens første sejr

Efter fem nederlag kom Nors Boldklub på tavlen en sejr i håndboldherrernes 3. division

6
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

NORS:Det blev til sæsonens første sejr for Nors BKs 3. division herrer, da de i sæsonens sjette kamp vandt 31-26 over VH Vrå/Hjørring på hjemmebane, som ligesom Nors ikke havde fået point før dagens opgør.

- Vi gik på banen med god motivation og gejst, siger Norstræner Lars Bertelsen, men alligevel, fik hjemmeholdet en sløv start forsvarsmæssigt, og kom først rigtigt i gang 15 minutter inde i første halvleg.

Da de først kom i gang, så viste Nors, hvem der var det bedste hold i opgøret og gik til pause med en komfortabel femmåls føring på 16-11.

Anden halvleg startede lidt sløvt for Nors, og de kom først rigtig i gang, da Peter Heskjær kom på mål og viste gode takter.

- Vi havde rimelig kontrol over det, men anden halvleg var noget rod, siger Nors-træneren Lars Bertelsen.

Topscorer for Nors blev Sune Sørensen med otte mål.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Live fra Mia-sagen: Hun blev sur over, at festen sluttede
Luk