Norsk klub mugger over Fortuna

Oslo-klubben Røa mener den danske topklub har brudt FIFA-reglerne i jagt på spiller

HJØRRING:Ledelsen i den norske toppserie-klub Røa er ikke begejstret over Fortuna Hjørrings interesse i den 27-årige midtbanespiller Kristine Edner, som NORDJYSKE Stiftstidende kunne berette om i går. Tværtimod beskylder klubbens ledelse nu Hjørring-klubben får at have brudt FIFA-reglerne ved at kontakte spilleren direkte uden at informere Røa om det. En overtrædelse, som i givet fald kunne koste Fortuna Hjørring en klækkelig bøde på op mod 50.000 schweizerfranc - cirka 240.000 kroner. Men sportschef Mette Bach Kjær garanterer, at alle formalia var i orden, da klubben via den kommende norske cheftræner, Eli Landsem, 7. december kontaktede Kristine Edner første gang. Tre dage forinden - 4. december - sendte Fortuna-sportschefen således en mail til Røa med besked om, at Kristine Edner ville blive kontaktet. I Røa afviser lederen Harald Nickelsen imidlertid, at han har set den mail. Og at den muligvis aldrig er nået frem eller er gået forsvundet i mængderne af spam-mail til klubbens mailadresse. - Vi har i en god medspiller i Eli Landsem, som kender reglerne. Så vi vidste, at klubben skulle have besked på forhånd. Godt nok var det ikke en lang mail, vi sendte. Det var bare en information om, at vi ville kontakte spilleren. Og så ellers med en venlig hilsen, forklarer Mette Bach Kjær. Også Eli Landsem er sikker på, at ingen regler er blevet brudt. Tværtimod ventede hun bevidst med at kontakte Kristine Edner, indtil hun havde fået en kopi af Fortuna Hjørrings mail til Røas ledelse. - Jeg havde ikke taget kontakt, hvis ikke jeg havde set det brev med mine egne øjne, så det må være Røa, der har rod i deres mails, fastslår Eli Landsem. I Røa accepterer Harald Nickelsen nødtvungent garantierne fra Fortuna-lejren. Alligevel mener han, at den danske klub burde sikre sig, at vigtig information er blevet læst og modtaget, før en spiller bliver kontaktet. - Jeg får også meget spam-mail hver dag. Men jeg læser det da, før jeg sletter det, replicerer Mette Bach Kjær. NORDJYSKE Stiftstidende talte søndag med Kristine Edner. Og den 27-årige landsholdsspiller, som spillede flere år i amerikansk universitetsfodbold i Florida, før hun for tre år siden vendte hjem til barndomsklubben i Oslo, finder tilnærmelserne fra dansk fodbold spændende. - Jeg har kun talt med Eli Landsem én gang, og det lød spændende. Men siden har jeg ikke hørt noget særligt, så lige nu er det lidt uklart for mig, hvad der kommer til at ske, siger Kristine Edner, som i de sidste to sæsoner er sluttet på fjerdepladsen i den norske toppserie med Røa. Så hun er moden til at vinde medaljer. - Måske kunne det lykkes med et dansk hold, griner Kristine Edner.