Nu kan formanden ikke længere

Efter en halv snes år som formand for Hobro Idræts Klubs fodboldafdeling er Bøje Larsen så småt ved at miste både kræfter, gnist og gejst.

BØJE LARSEN bliver på sin post, men næste år er det slut.

BØJE LARSEN bliver på sin post, men næste år er det slut.

Derfor appellerer han nu til klubbens medlemmer og klubbens støtter i øvrigt om at melde sig under fanerne og give en frivillig hånd med. - Jeg kan ikke blive ved. Det er bydende nødvendigt, at der melder sig yngre folk, som vil gøre en indsats for klubben og fodbolden i Hobro, siger Bøje Larsen. Han har flere gange gennem de 10 år varslet sin afgang, men alligevel blev han så sent som på generalforsamlingen i fjor overtalt til at tage en ny periode på to år. Men nu er det altså slut. - Jeg har passeret 60 år, mit helbred er ikke det bedste og kræfterne er ikke, hvad de har været. Derfor er det altså afgørende, at vi kan finde nogle personer, som vil fortsætte det arbejde, jeg har stået for, siger Bøje Larsen. HIK's fodboldafdeling holder generalforsamling 27. januar.