Nu skal hele kroppen trænes

Sæby Gymnastikforening først i Nordjylland med powersport med stave

SÆBY:Sæby Gymnastikforening er først i Nordjylland med anvendelse af de såkaldte power walk-stave i forbindelse med en ny træningsform. Efter at foreningens træner har været på kursus i power-sport starter den ny aktivitet op på torsdage. - Hvor der hidtil har været træning i aerobicmed henblik på serier og opvisning ændrer vi træningsformen til TBC. Det vil sige, at tempoet stadig er med aerobic-intensiteter, men at vi fremover arbejder med TBC, der står for Total Body Condition, fortæller formanden for Sæby Gymnastikforening, Kirsten Sørensen. Hun fortsætter: - Oversat til dansk betyder det bare, at vi koncentrerer os om at træne hele kroppen, så pulsen øges og de fleste af kroppens muskler røres. Der bliver tænkt på både mave, ryg, lår og ikke mindst på skuldrene. - TBC er en meget afvekslende motionsnform.Der vil nemlig lejlighedsvis blive brugt enkle redskaber, f.eks. håndvægte og elastikker, krydret med cirkulationstræning. - Vi er de første i Nordjylland, der introducerer power-walk-stave på vores hold. De 30 sæt er først og fremmest indkøbt med henblik på at kunne bruges på det nye TBC-hold, hvor denne speccielle gangart bruges. Men stavene kan også bruges til afveksling på mange andre hold. - TBC er power-aerobic uden svære serier, tilføjer Kirsten Sørensen. Hun efterlyser samtidig forældre som hjælpere i forbindelse med opstart af holdet ”Glad og lettet” - et hold for drenge og piger i alderen 7-11 år. På holdet vil der blive dyrket glad og let motion med både redskaber, leg og musik. ”Glad og lettet”-holdet er først og fremmest for børn, som måske har lidt svært ved at dyrke idært på større hold. - Forældrenes rolle på holdet kommer ind i forbindelse med at hjælpe børnene i gymnastiksalen, fortæller Kirsten Sørensen. ”Glad og letter”-holdet skal træne på torsdage under ledelse af fire voksne unge. Sæby Gymnastikforenign er også på banen med holdet ”S.S.Slangerne” for piger i 3.-4. klasse, der herne vil danse og have det sjovt. Dette hold skal træne på tirsdage - som de øvrige på Sæby Gamle Skole.