EMNER

Nutidens kvinder er en ny forening med historie

Foreningen vil blandt andet fortsætte julestue og samarbejde med andre

Foreningens logo ser sådan ud og skal gerne signalere, at det er en forening for alle slags kvinder.

Foreningens logo ser sådan ud og skal gerne signalere, at det er en forening for alle slags kvinder.

STRANDBY:En gang hed de husmoderforeningen, så blev det Aktive Kvinder, og dem brød man med i foråret 2006 og dannede en ny forening Nutidens Kvinder, som nu er på banen med deres første program. - Vi har valgt at holde fast i nogle af de arrangementer, som der er tradition for men samtidig også finde på nye ting, fortæller formanden for Nutidens Kvinder Oda Kajgaard, som har været med i både husmoderforeningen og Aktive Kvinder. Traditionen tro holder man julestue i november på Strandby Skole, og man har også valgt at fortsætte det gode samarbejde med Lokalhistorisk Forening. - Desuden er vi gået sammen med Nutidens Kvinder fra Frederikshavn om et arrangement, oplyser Oda Kajgaard. Man holder også fast ved sangaftener på Strandgaarden ligesom der igen bliver modeshow 20. september. Sæsonen i Nutidens Kvinder starter på onsdag 16. august, hvor man tager til Galleri Uggerby og ser på kunst. I oktober har man noget helt nyt på programmet. - 24. oktober tager vi til Aabybro og skal beskæftige os med Ryå is og Aabybro Mejeri med ost. Det er et arrangement, som jeg har fået anbefalet, og det glæder jeg mig til, forklarer hun. Foreningen håber på nye medlemmer, når folk ser programmet. Der er 120 medlemmer af Nutidens Kvinder i Strandby og den nye bestyrelse er foruden Oda Kajgaard, næstformand Tonni Samuelsen, kasserer Jane Tonsgaard, sekretær Karin Pedersen samt Margrethe Walther og Rita Beck.