EMNER

Ny afstemning om tv-kanaler

SØNDERHOLM: Grundet en procedurefejl i programmønster- afstemning ved ordinær generalforsamlingi Sønderholm Antenneforening, har bestyrelsen været kraftigt i arbejdstøjet og har nu et pakkeoplæg med videre klar, ligesom programmønster-afstemningen skal gentages på ekstraordinær generalforsamling 11. juni på Sønderholm skole. Bestyrelsen har udarbejdet et forslag til en lille pakke, som medlemmerne kan tegne sig for, bestående af DR1, DR2, TV2 og TV Danmark 2 Aalborg, som pakken skal indeholde. Dertil kommer Viva, TV4, SAT 1 og TV 2 Norge. Bestyrelsen gør opmærksom på, at den lille pakke kun kan blive en kendsgerning såfremt mindst fem procent af foreningens medlemmer tilmelder sig. Desuden er der for tiden en igangværende renoverering af kanalmønsteret, hvor bestyrelsen oplyser, at der kan forventes afbrydelser af signaler i dagtimerne fra 26. maj til den 1. august i forbindelse med ændring samt især renoveringen af kabelnettet. Frekvenserne på programmerne er også ved at blive ændret. På den ekstraordinære generalforsamling vil der også blive en orientering om internet ved Nordit, hvilket fordele det kan medføre for foreningens medlemmer. jeege