Ny atletikklub for børn i Aalborg Øst

Det koster kun 100 kroner om året

AALBORG ØST: Alle 6-10 årige kan være med og det koster kun 100 kroner om året i kontingent. Aalborg Øst Road Runners Club vil invitere børnene i Aalborg Øst til at blive medlem af klubben og dyrke atletik i børnehøjde. Faciliteterne er der og det er børnene også, så for formand Esben Elbæk var det blot et spørgsmål om at finde ind i det rette samarbejde. Og finde pengene, for der skal redskaber til, naturligvis. Resten er der. På Tornhøjskolen findes både firebanet løbebane, anlæg til længdespring og højdespring samt kuglestød og plads til kastebur. - Vi har faciliteterne og vi holder til i Tornhøjhallen, siger Esben Elbæk, der gik i samarbejde med Tornhøjskolen og Mellervangskolen samt kulturforvaltningen. - Vi har søgt kvarterværkstedet om penge og har fået halvdelen af udgifterne dækket. Resten søger vi om andre steder. Vi har sagt til skolerne, at vi kan stille vores udstyr til rådighed, og så kan vi samtidig låne rum til udstyret. Skolerne har indvilget i at hjælpe med at informere om den nye atletikklub, siger Esben Elbæk. Klubben skal bruge ialt 40.000 kroner og de resternede 20.000 vil klubben blandt andet søge DIF om. Der skal ud over almindlige redskaber også investeres i redskaber specielt til børn Han synes i højeste grad at der trænger til at blive sat fokus på fritidsmulighederne i Aalborg Øst. Idrætsforeninger er der alt for få af, mener han. - Det er jo forfærdeligt at i en bydel med 14.000 indbyggere, så har man kun fodbold, håndbold, badminton og floorball, mener han. - Når man tænker på, hvor meget idræt betyder for ens velvære, kan det jo undre, at der ikke er mere idræt i så stor en bydel. Børn har langt lettere ved at lære, når de er i god form og har været aktive, påpeger Esben Elbæk. - Jeg tror på, at man først skal danne en kultur i en klub for voksne, og derefter bygge en børneafdeling på. Børn lærer jo af de voksnes adfærd. Esben Elbæk selv har været eliteløbe-træner på halvdistancen i Aalborg Atletik, men han fik lyst til at dyrke sin fritidsinteresse i det område han bor i. - Hvorfor tage ud af lokalområdet i fritiden, når man lige så godt kan foretage sig det samme i egne omgivelser, spurgte han sig selv, og fik derfor ideen til Aalborg Øst Road Runners Club. Den så dagens lys 18. juli 2001 og den første weekend i marts 2003 får børneatletikken sin debut i foreningen. Og hvad prisen angår så er det klubbens filosofi, at kontingentet skal være nede på et minimum. - Det skal ikke koste mere end 100 kroner i kontingent for børn om året. Så kan alle være med. - Det er hvad det koster for omklædningsfaciliteter, og så er vores filosofi, at de der deltager i løb, de skal selv betale omkostninger. Skal vi så bruge penge til et eller andet, så må vi ud og finde dem. Sådan er det også i New York Road Runners Club, påpeger han. Det var her han fik ideen til at være med i den internationale organisation af Road Runners Clubs, og det forpligter i form af at bruge navnet i foreningens navn.