Hirtshals

Ny bestyrelse skal rydde op i HH80

HIRTSHALS: Håndboldklubben HH80 består. En ekstraordinær generalforsamling besluttede onsdag aften, at klubben ikke skal lukke. Samtidig valgte klubben helt ny bestyrelse. - Vi skal i gang med en grundig oprydning, fortæller ny formand, Sussi Hald. - Vi har udarbejdet en redningsplan: Først og fremmest er HH80 nu sikret en ansvarlig bestyrelse. Samtidig har vi sikret os, at vi har dygtige voksne trænere til klubbens medlemmer og endelig har vi en plan der skal tilføre klubben flere indtægter via sponsorstøtte, fortæller Sussi Hald. Ifølge den ny formand, forestår en del af oprydningen i klubbens økonomi. - Det er en klub med økonomiske problemer. Blandt andet med et underskud fra sidste år, der skal rettes op på, siger formanden. En del af problemerne skyldes manglende kontingentopkrævning hos medlemmerne. - Det skal vi også have styr på, siger Sussi Hald. Formanden bekræfter, at HH80 samtidig indstiller sit medlemssamarbejde med håndboldsammenslutning-en HS Skagerak. Det skal give klubben sine seniormedlemmer tilbage. HS Skagerak blev dannet i fællesskab med Tornby IF, for et år siden. - Men vi har ikke økonomi til at fortsætte samarbejdet, siger Sussi Hald, som tidligere har siddet i mere end 12 år på formandsposten i HH80. cvm