Ny FIK-formand går efter svært mix

Peter Conradsen vil have både sportslig og økonomisk succes

FREDERIKSHAVN:40-årige Peter Conradsen, direktør i familiefirmaet P. Conradsen i Frederikshavn, er udset som ny formand i Frederikshavn IK efter Ove Andersen, der stopper efter to på posten. Peter Conradsen er bestyrelsens emne, og det formelle valg sker på klubbens generalforsamling senere i foråret. Den kommende formand har et ellers svært ishockey-mix som sin målsætning i FIK i den kommende sæson, men med basis i en gældfri klub tror Peter Conradsen på, at en placering i Top 4 i Isligaen kan kombineres med et positivt økonomisk resultat. - Kompetente folk i den nuværende bestyrelse og en sund økonomi gør det muligt for en ny formand at have visioner og langsigtede målsætninger, og det er baggrunden for, at jeg overhovedet har sagt ja til at stå i spidsen for FIK. - Tidligere formænd i klubben er blevet slidt op alt for hurtigt, fordi økonomien som udgangspunkt har været en spændetrøje. - Jeg får muligheden for at starte en ny fase i FIK, og forhåbentlig har vi i den kommende ledelse lært tilstrækkeligt af tidligere fejl. - For mig kommer økonomien frem for alt i ishockeyklubben, og mottoet skal hele tiden være, at der skal være sponsorkroner i kassen, før der bruges penge til spillerkøb eller andet. - Jeg ser i øvrigt heller to-tre stærke udlændinge fremover i FIK i stedet for et syv-otte halvgode, men idéen om at begrænse antallet af udlændinge i dansk ishockey kan vi næppe få de øvrige klubber i Isligaen med på. Peter Conradsen har de seneste to år siddet i bestyrelsen i FIK's erhvervsklub først som kasserer og i øjeblikket som næstformand, men den post stopper han med, når han som forventet vælges til ny ishockeyformand. - FIK's formand og næstformand sidder nemlig i forvejen i erhvervsklubbens bestyrelse, så her bliver jeg menigt medlem, siger Peter Conradsen, der i de seneste måneder har oplevet en meget positiv tendens hos erhvervslivet i det nordøstlige Vendsyssel for at hjælpe FIK. - Vi vil gerne være eliteklubben for hele Vendsyssel, så det vil jeg også arbejde på, at vi bliver. Desuden er det med den kommende Hal 2 ved Frederikshavn Isstadion vigtigt, at vi bliver såkaldt kraftcenter under Danmarks Ishockey Union. - Det vil gøre os i stand til for alvor selv at fostre klubbens elitespillere, hvilket er meget vigtigt, understreger Peter Conradsen, der selv er vokset op et par hundrede meter fra byens Isstadion. - Men som 16-årig fik jeg andre interesser, så jeg måtte nøjes med at se på, da tidligere holdkammerater vandt FIK's første sæt guldmedaljer i 1989, slutter den kommende ishockeyformand.