Handicappede

Ny forening for dårligt hørende

HJØRRING:Høreforeningen stifter en lokalafdeling i Hjørring Kommune, og det sker med generalforsamling tirsdag 27. marts kl. 19 i Forsamlingsbygningen, Østergade 9. Dermed samles alle mennesker med høreproblemer i én forening, og baggrunden for den nye lokalafdeling er, at foreningen vil sætte høreproblemer på dagsordenen i alle landets kommuner. Fra årsskiftet har kommunerne fået ansvaret for høreomsorgen, og foreningen vil gerne sikre sig, at alle mennesker med høreproblemer får de bedst mulige vilkår. På mødet i Hjørring vil landsformand Søren Dalmark, Høreforeningen, fortælle om foreningens fremtidige arbejde og om udfordringerne for høresagen i denne tid. Det er muligt at melde sig ind i foreningen på selve mødet umiddelbart inden den nye lokalafdeling stiftes. Der vil være teleslynge i lokalet, og mødet skrivetolkes på storskærm.Høreforeningen hed tidligere Landsforeningen for Bedre Hørelse, og en del af foreningens arbejde foregik i Ménière-Tinnitus Foreningen, Hørehæmmede Børns Forældreforening og DøvBlevneAfdelingen. poch

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.

Du skal skrive noget tekst

Du skal skrive noget tekst