EMNER

Ny formand i Vrå-Børglum Idrætsforening

VRÅ:Den nyvalgte hovedbestyrelse i Vrå-Børglum Idrætsforening har efter generalforsamlingen i april måned konstitueret sig. Som ny formand blev valgt Henrik Christensen. Han afløser på denne post John Larsen, som efter 14 år ønskede at træde et skridt ned ad rangstigen. John Larsen fortsætter i bestyrelsen som næstformand, og han vil på denne måde være med til at sikre kontinuiteten i bestyrelsesarbejdet. Foruden de to nævnte personer består bestyrelsen af kasserer Svend Christensen, sekretær Carsten Nielsen, Preben Olsen og formændene for foreningens to idrætsafdelinger, nemlig Ole Søndergaard fra fodbold og Joan Andersen fra håndbold. Henrik Christensen og Carsten Nielsen er nyvalgt til bestyrelsen, hvor de afløser Mette Hannesbo og Kjeld Andersen. Den lokale Cruyff Den nye formand har altid haft et nært forhold til VBI. Her har han lige fra barnsben dyrket sin helt store lidenskab, fodbold – en sport, han har været god til. Det er ikke uden grund, at han blandt foreningens medlemmer bliver kaldt Cruyff. Foruden det sportslige har Henrik Christensen også været engageret som træner, ligesom han tidligere har deltaget i bestyrelsesarbejdet. Den første større opgave, som den nye formand og bestyrelsen står over for, er at få arrangeret indvielsesfesten af den nye Vrå-hal. Datoen for festen er fastsat til lørdag den 1. marts 2008.