Ny gymnastik-ledelse
Lisbeth Andersen ny formand i BGF
BRØNDERSLEV: Brønderslev Gymnastikforening har fået ny formand. Lisbeth Andersen afløser Annemette Kirkskov.
Ny i bestyrelsen er foruden Lisbeth Andersen Jan Clemmensen. De afløser næstformand Rasmus Brander og bestyrelsesmedlem Johannes Jensen.
Lisbeth Andersen har været instruktør i foreningen i to sæsoner. Hun er selv aktiv på pigeholdet 25+. Ligesom Lisbeth Andersen er også hendes to børn aktive i foreningen.
- Jeg glæder mig til opgaven som formand for en forening, der er attraktiv at være gymnast og instruktør i. Vi bruger alle vores dyrebare fritid i foreningen, så det skal være sjovt og lærerigt for alle.
Rasmus Brander fortsætter som udvalgsmedlem i byggeudvalget.
Nyt springcenter
- Vi vil gerne bruge flere kræfter end hidtil på at få et nyt springcenter, og derved tilbyde vore gymnaster endnu bedre faciliteter, understreger Lisbeth Andersen.
Hun fortæller, at der mangler hænder i bestyrelsen.
- Det betyder, at der fremover bliver brug for gymnaster, instruktører og forældre til enkeltstående opgaver.
Underskud
Gymnastikforeningen kom ud af 2012 med et underskud på 250.000 kr.
- Det betyder, at vi er nødt til at ryste posen og se med nye øjne på de aktiviteter, vi har i foreningen. Der er ingenting, der bliver droppet, men rammerne vil være anderledes end hidtil.
Lisbeth Andersen lover, at sæsonen 2013-2014 bliver et brag af en sæson.
-Sæsonudvalget er ved at lægge sidste hånd på næste sæsons program, og der er flere nye hold i støbeskeen. Programmet præsenteres i begyndelsen af august.
Efter kulminationen på denne sæson – forårsopvisningen - er der nogle, der holder en velfortjent pause. ;em der er også en del, der har valgt at fortsætte 10 uger mere med sommergymnastik. Nogle gymnaster slutter sæsonen med Landsstævne i Esbjerg 4.-7. juli.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.