Ny høreforening på vej i Mariagerfjord Kommune

Handicappede 20. marts 2007 05:00

MARIAGERFJORD: Høreforeningen stifter nu en lokalafdeling for Mariagerfjord Kommune, så alle med høreproblemer samles i én forening. Det sker på en stiftende generalforsamling onsdag 28. marts kl. 19 i kirkecentret i Hobro. Baggrunden for den nye lokalafdeling er, at Høreforeningen vil sætte høreproblemer på dagsordenen i alle landets kommuner. Fra årsskiftet har kommunerne fået ansvaret for høreomsorgen, og Høreforeningen vil gerne sikre sig, at alle mennesker med høreproblemer får de bedst mulige vilkår. På den stiftende generalforsamling i Hobro vil landsformand Søren Dalmark fortælle om foreningens fremtidige arbejde og om udfordringerne for høresagen i denne tid. Det er muligt at melde sig ind i foreningen på selve mødet umiddelbart inden den nye lokalafdeling stiftes. Der vil være teleslynge i lokalet, og mødet skrivetolkes på storskærm. Høreforeningen hed tidligere Landsforeningen for Bedre Hørelse, og en del af foreningens arbejde foregik i Ménière-Tinnitus Foreningen, Hørehæmmede Børns Forældreforening og DøvBlevneAfdelingen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...