Ny hotel-og restauratørformand i Skagen

SKAGEN:Efter otte år som formand takkede Finn Bredahl Jørgensen af, da Hotel og Restauratørforeningen for Skagen-området holdt sin årlige generalforsamling. Ny formand blev Grete Jensen, der ejer Hotel Strandly på Østre Strandvej. Den afgående formand kom i sin sidste beretning ind på årets aktiviteter, og der var fra forsamlingen generel opbakning til foreningens arbejde i det forgange år. Også regnskabet blev godkendt. - Der var en del debat om foreningens fremtid og eventuelt samarbejde med vore nye kolleger i Frederikshavn Kommune. Det blev vedtaget at fortsætte som en selvstændig, uafhængig forening, fortæller Finn Bredahl Jørgensen. Nyvalgt til bestyrelsen blev Søren Andersen, Skagen Sømandshjem. Genvalgt blev Birthe Marie Troest. Finn Bredahl Jørgensen bliver et år i foreningen, i stedet for Ilse Andersen, der har solgt Hotel Plesner. Der var livlig diskussion og god stemning blandt de knap 20 fremmødte, der efter generalforsamlingen, sammen med flere medlemmer fejrede foreningens 10 års fødselsdag med middag og fest