Havne

Ny kaj til 24 mio kr.

Fredag lastede den første trawler ved den nye transitkaj i Hanstholm

Flaget var hejst, da Hanstholm Havns tekniske chef Peter Nymann og transitkajen bød velkommen til kajens første trawler. Og det var den tyske trawler NC 312 Bianca.  Foto: Ole Iversen
Flaget var hejst, da Hanstholm Havns tekniske chef Peter Nymann og transitkajen bød velkommen til kajens første trawler. Og det var den tyske trawler NC 312 Bianca. Foto: Ole Iversen

HANSTHOLM: For de udenlandske kuttere i Hanstholm Havn bliver det fremover nemmere at komme til.

Det gør det, fordi havnen har investeret 24 mio. kr. i en 240 meter lang transitkaj.

Havnens tekniske chef Peter Nymann fortæller, at de udenlandske trawlere fortrinsvis kommer fra Holland, Tyskland og Belgien. De har i lasten fisk, der bliver solgt på auktionen i Hanstholm eller forarbejdet samme sted.

- Og en del af lasten tager de med tilbage til deres egen havn, og det er derfor, vi kalder den nye kaj for transitkajen, forklarer Peter Nymann.

Havnebassinet ved transitkajen har en dybde på syv og en halv meter, og for de øvrige industritrawlere betyder den nye transitkaj, at de får en nemmere besejling af havnen.

De udenlandske trawlere optog før en del af pladsen, hvor industritrawlere skulle ind, men det er løst nu, fordi de udenlandske trawlere er flyttet til transitkajen.

Styrkelse af industrifiskeri

- Og det er en styrkelse af industrifiskeriet, siger Peter Nymann.

Hanstholm Havn har selv finansieret 50 procent af anlægsudgifterne. De resterende 50 procent er i form af tilskud fra EFF puljen.

- Med transitkajen håber vi at kunne trække flere kunder til butikken, siger Peter Nymann.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden