Ny musikforening lagde ud med koncert

125 til foreningens stiftelse og bagefter 200 til koncert med Ester Brohus

Den nye bestyrelse i Hjallerup Musikforening består nu af fra venstre Claus Jørgensen, Knud Birk, Palle Hostrup, Mie Nielsen, Anette Bregnhøj og Jonny E. Nielsen. Der var 200 gæster til koncerten med Ester Brohus bagefter. Foto: Ole Torp

Den nye bestyrelse i Hjallerup Musikforening består nu af fra venstre Claus Jørgensen, Knud Birk, Palle Hostrup, Mie Nielsen, Anette Bregnhøj og Jonny E. Nielsen. Der var 200 gæster til koncerten med Ester Brohus bagefter. Foto: Ole Torp

HJALLERUP:Både Hjallerup Musikforenings stiftende generalforsamling og musikforeningens første koncert på Hotel Hjallerup Kro blev en bragende succes med 125 deltagere i generalforsamlingen og 200 gæster til koncerten. Her underholdt Laura Skriver og Ester Brohus. - Det var meget tæt på, at vi skulle have haft den røde lampe ude ved koncerten, fortæller Claus Jørgensen, der sammen med Jonny E. Nielsen, Anette Bregnhøj, Knud Birk og Palle Hostrup blev valgt til Hjallerup Musikforenings bestyrelse. Mie Nielsen blev valgt til suppleant, mens Leif Thomsen blev revisor. Rammerne på Hotel Hjallerup Kro var fortrinlige til afvikling af koncerten, der havde den lokale sangstjerne Laura Skriver som første kunstner på scenen. Hun tryllebandt publikum med sin stemme, der foreløbig har gjort hende til vinder af det danske børnemelodi grandprix. - Og det er ikke sidste gang, vi bruger nogle af vores mange unge lokale musikalske talenter ved vores koncerter, fastslår Claus Jørgensen. Foreningens næste arrangement foregår fredag den 6. oktober, hvor publikum kan lytte til Gasolins mange udødelige klassikere i "Historien om Gasolin" under navnet "Masser af succes" med Søren Berlev fra det oprindelige Gasolin og Kim Larsen som gæstemusiker. I øvrigt bliver programmet for efteråret snart offentliggjort, men Claus Jørgensen understreger, at de musikinteresserede godt kan begynde at glæde sig. - Vi er på vej til at få lavet en hjemmeside, hvor vores arrangementer præsenteres, ligesom der bliver mulighed for at bestille billetter online. Og at der bliver rift om billetterne i Hjallerup Musikforenings understreges af, at allerede 100 har meldt sig ind i foreningen, hvor der tegnes et individuelt medlemskab eller et medlemskab for husstanden. På generalforsamlingen fremkom der mange forslag til medlemskabet samt størrelsen af kontingentet, men formedelst 100 eller 150 kr. kan man blive medlem i Hjallerup Musikforening. Indtil musikforeningen er i luften med sin egen hjemmeside, kan der bestilles girokort på Hjallerup bys officielle hjemmeside www.hjallerup.info, hvor der ligeledes er en kalender med de mange musikalske arrangementer i markedsbyen Hjallerup.