Ny præsident i Lions

Lions Club Ingeborg Skeel har fået ny præsident.

Velgørenhed 28. september 2011 19:56

Hanne Hansen har afløst Ella Jensen som præsident for Lions Club Ingeborg Skeel, og eftersom det nye klubår startede 1. juli, er Hanne Hansen allerede godt i gang med at sætte kursen for klubben for det kommende år. Hanne Hansen står i spidsen for en særdeles aktiv klub. Dette afspejler sig således i resultaterne fra det forgange klubår, hvor Lions Club Ingeborg Skeel har doneret 98.000 kroner til velgørende formål. Pengene er fremskaffet ved klubbens forskellige aktiviteter, blandt andet ved Julemarkeder på Dronninglund Slot og Voergaard Slot, Sommerspil med skrabelodder, Tulipansalg og salg af klubbens kogebog. Langt størstedelen af det donerede beløb er givet til forskellige gode formål i lokalområdet, hvor både børn, unge, ældre og handicappede er blevet tilgodeset på forskellig vis. Men klubben har også støttet internationalt, bl.a. er der ydet bidrag til Skagen Skolens børn og nye skoleprojekt i Gambia. Hanne Hansen vil bestræbe sig på at føre det gode arbejde videre, så klubben også i det kommende år vil være i stand til at hjælpe dem, der har behov for en håndsrækning. - Jeg har 27 kreative og engagerede klubmedlemmer bag mig, så det skal nok lykkes, siger Hanne Hansen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...