Aalborg

Ny sæson med møder for suicid-efterladte

THISTED:Tirsdag den 28. august starter en ny sæson med cafémøder for efterladte efter selvmord. Mødet foregår i Plantagehuset i Thisted. Ved møderækken er der er tale om uformelle møder, hvor man mødes og får en snak med andre, der har erfaringer med hvordan livet ændres, når nogen af ens nærmeste vælger livet fra. Landsforeningen for efterladte efter selvmord inviterede til det første cafémøde i Thisted i november 2006. Bortset fra et par måneder i sommerperioden har foreningen siden holdt cafémøde hver måned. Efterårets program indeholder såvel aftener, hvor der er god tid til erfaringsdeling, som aftener, hvor der er et tema eller en film på programmet. Cafémøderne i Thisted er en del af foreningens aktiviteter i Nordjylland. Udover de lokale møder har Landsforeningens lokalbestyrelse i Nordjylland arrangeret en temadag i Aalborg i november, hvor foreningens medlemmer i Thy forventes at deltage. Af Carsten Hougaard carsten.hougaard@nordjyske.dk