Thisted

Ny Thyder Cup kom ekstra godt i vej

Hver torsdag frem til første søndag i oktober dystes der.

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Sydthy Golfklub lagde fredag greens til den tredje runde af Thyder Cup. Her er det klubbens Thyderformand Finn Borre Andersens hold. Han ses selv som nummer to fra højre. Og var på hold med til højre Svend Eriksen fra Nordvestjysk Golfklub samt fra venstre Thomas Dahl fra Nordvestjysk Golfklub og Børge Larsen fra Sydthy Golfklub. Foto: Diana Holm

Ryder Cup (rejder) er et velkendt begreb inden for golfverdenen. For sådan en turnering har der været siden 1926 i USA og fra 1927 mellem USA og Europa. Det er en pokalturnering, så der er ikke en masse penge involveret, fortæller Finn Borre Andersen fra Sydthy Golfklub. Han er formand for klubbens Thyder (tejder) Cup-udvalg, og Thyder Cup er nu for alvor i gang med sin første turnering: - Navnet har vi valgt, fordi det skulle rime på Ryder Cup. Det er også en pokalturnering mellem den gamle Nordvestjysk Golfklub og så den nye Sydthy Golfklub, siger Finn Borre Andersen. Vel at mærke herrerne i de to klubber. Ingen adgang for kvinder. Det ville jo, kan enhver forstå, ødelægge konceptet. Og den nye lokale konkurrence har da også givet medlemstallene i de to klubbers herreafdelinger et gevaldigt løft, afslører Finn Borre Andersen. Der spilles hver "torsdag" - i går, bededagsfredag, var det for tredje gang i år - og frem til finalen, som afvikles første søndag i oktober. Bededagsturneringen, som blev afviklet hos Sydthy Golfklub i Refs, var så en særlig turnering, idet Nordvestjysk Bank havde skænket tre præmier til hver af de tre handicapklasser, hvoraf A er bedst og C er dårligst. I alt deltog der 68 personer i bededagsturneringen, og med fire på hvert hold gav det så 17 hold.