Nye folk hos Lions

Lions Club Aabybro valgte ny bestyrelse

Bagerst fra venstre Præsident Christian Pedersen, vicepræsident Søren Villadsen, sekretær Ole Tougaard, forrest fra venstre klubmester Mogens Poulsen, tailtwister Søren Christensen og kasserer Uffe Schack Pedersen. Fraværende var Past Præsident Lars Vingaa. Foto: O.B. Legaard

Bagerst fra venstre Præsident Christian Pedersen, vicepræsident Søren Villadsen, sekretær Ole Tougaard, forrest fra venstre klubmester Mogens Poulsen, tailtwister Søren Christensen og kasserer Uffe Schack Pedersen. Fraværende var Past Præsident Lars Vingaa. Foto: O.B. Legaard

AABYBRO:Helt efter sædvane var det en ny bestyrelse, der satte sig for bordenden, da medlemmerne af Lions Club Aabybro, holdt første møde efter sommerferien.

Det er imidlertid en sandhed med modifikationer at kalde den nye præsident, Christian Pedersen for ny, for i 2015 kan han nemlig fejre 25 års medlemskab af Lions Club.

Gennem de mange år har han prøvet de fleste tillidsposter i klubben – også præsidentposten. Det er således en erfaren herre, der det næste års tid, står i spidsen for klubbens aktiviteter.

Klubben skaber hvert år anseelige midler gennem forskellige aktiviteter, som for eksempel deltagelse i Aabybro by Night, salg af juletræer, juletombola, opsætning af juleudsmykning i Aabybro samt meget, meget mere.

De indsamlede midler doneres ubeskåret til humanitære og alment velgørende formål og arbejde, såvel lokalt som nationalt og internationalt, helt efter klubbens valg.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden