EMNER

Nye fyrværkeriregler er en fuser for Lindholm IF

Kommunen vil kun lade sportsklubber sælge fra tre forskellige steder. Lindholm IF’s formand forstår ikke hvorfor

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Niels Bech­gaard for­står ikke, hvor­for kom­mu­nen vil blan­de sig i de­res fyr­vær­ke­ri­salg, når de op­fyl­der lov­giv­nin­gen. Ar­kiv­fo­to: Mar­tin Dam­gaard

LINDHOLM:Der bliver muligvis ingen salg af fyrværkeri fra Lindholm IF’s klubhus mellem jul og nytår i år. Som følge af de stærkt opstrammede regler for salg og opbevaring af fyrværkeri har Aalborg Kommune nemlig besluttet at etablere tre steder i kommunen, hvor sportsklubber kan få lov at sælge fyrværkeri. Formanden for Lindholm IF, Niels Bechgaard, er overrasket over, at Aalborg Kommune kan komme med sådan et direktiv. - Vi opfyldte lovkravene sidste år og blev tjekket grundigt af Beredskabet, så vi forstår ikke, at vi ikke skulle kunne få lov til det på samme måde som sidste år, siger Niels Bechgaard. Klubben har allerede sendt en ansøgning af sted, men de har ikke modtaget et afslag. - Jeg synes også, at kommunen er sent ude. Vi har allerede lavet aftaler om at købe fyrværkeri, så på den konto skaber det her jo en uventet problemstilling, siger Niels Bechgaard, der ser det som et indgreb i foreningernes frihed. Lindholm IF solgte sidste år fra klubhuset, mens de havde lageret i en container placeret på et fliseareal udenfor. Men kommunen skal give lov til, at klubberne kan sælge fra kommunens arealer. Et af de tre nye salgssteder er ”Hundearealet” på Voerbjergvej i Lindholm. Et område, der ligger lige overfor Lindholm IF’s baner og klubhus. Men det område er slet ikke velegnet, mener Niels Bechgaard. - På den tid af året er ”Hundearealet” meget fugtigt, og det er sikkert ikke engang til at køre derind med en container. Niels Bechgaard påpeger, at der hverken er strøm eller lys, og det har han ingen forventning til, at kommunen vil stille med. - Det bliver både dyrere og mere besværligt for os, og der er jo allerede bælgravende mørkt klokken fire. Det bekymrer mig også, at containeren vil stå mere udsat der. Den vil være udsat for tyveri og folk, der laver noget, der kan få mere alvorlige konsekvenser. Udover besværliggørelsen af fyrværkerisalget, så vil det også betyde, at klubben muligvis mister en god indtægtsmulighed til klubbens drift, og Niels Bechgaard siger, at klubben ikke har til hensigt at arbejde sammen med andre klubber, når Lindholm IF nu har samlet erfaringer med fyrværkerisalg gennem flere år. - Vi samarbejder jo heller ikke med andre om salg af juletræer og andespil. Vi er uheldige at ligge uden for lands lov og ret, men i forbindelse med fyrværkerisalg er det en fordel, men den mister vi også nu. Niels Bechgaard mener dog ikke, at kommunen kan forbyde klubben at sælge fra klubhuset, da det er klubbens eget. - Ejendomsretten er vel ukrænkelig, så længe det foregår inden for vore egne rammer.