Nye jagtformænd

For første gang i 12 år skal Storvorde Jagtforening havde både ny formand og ny næstformand. På generalforsamlingen takkede henholdsvis Hans Ole Jensen, Gudumholm, og Morten Bach Jensen, Storvorde, nej til genvalg. Til de ledige poster i bestyrelsen nyvalgte generalforsamlingsdeltagerne Torben Hansen og Jørgen Christoffersen, begge Storvorde. De tre andre i bestyrelsen er Kaj Rasmussen og Jan Hedegaard, begge Storvorde, samt Steen Holdensgaard, Svanfolk. I sin sidste formandsberetning så Hans Ole Jensen tilbage på året, der gik. Han omtalte en flugtskudningssamling i en lokal grusgrav, fasanjagt på Øland, og fremlagde personlige forventninger om en gentagelse af begge indslag. Han undgik heller ikke de to seneste rævejagter. De resulterede ikke i nedlagt bytte. På foreningens jagtarealer på Nørkæret og Stranderholm mellem omfartsvejen og fjorden er rævebestanden således intakt. Jægerne observerede da også en del ræve, men ingen indenfor skudhold. Og dog... Kaj Rasmussen fra bestyrelsen blev observeret af en ræv, fordi han vendte ryggen til på det forkerte tidspunkt. Den manglende opmærksomhed kostede en nedlæggelse, hvorfor deltagerne på den afsluttende jagt kårede ham som årets rævekonge. Der var også titeluddeling på generalforsamlingen. En af foreningens nestorer, Svend Hansen fra Storvorde, stillede med otte par krageben. Dermed blev han vinder af krage-skade-pokalen for fjerde gang og dermed til ejendom.