Nye klubmestre fundet
Søndag 9. oktober genoptog Hadsund Roklub en gammel tradition, Klubmesterskaber i inrigger.
30 roere fordelt på 8 hold skulle dyste om titlen, og da det ikke gjaldt om at ro stærkest, men derimod om samarbejde, var holdene sammensat på tværs af de forskellige roafdelinger i klubben, fortæller Carl Henrik Pedersen. Holdene skulle rundt på fjorden til nogle poster på land hvor, der skulle løses nogle opgaver der ikke havde noget med roning at gøre.
Ved Aa Mølle skulle roeren se om de kunne lave en "Birdie" eller i det hele taget ramme den lille golfbold, da der var spil til hul et. På Færgehagen var udfordringen Kongespil og dyst i slangebøsseskydning med kastanjer. Munchs eng var skueplads for gummistøvlekast og væddeløb i vaders. Et par discipliner som ikke alle roere var helt dus med.
Undervejs mellem de forskellige poster skulle roerne finde på et kampråb, som skulle råbes af holdet før hver dyst.
Efter strabadserne - som foregik i et rigtigt efterårsvejr med regn og blæst - blev der serveret biksemad i klubben, og efter en sammentælling af point i de enkelte discipliner kunne de samlede vindere kårdes.
3. pladsen gik til: Haris Alagic, Ninna Pedersen og Jens T Christiansen.
På 2. pladsen kom: Astrid Filtenborg, Laetitia Bommer og Tom Gammelmark
På 1. pladsen og kåret som klubmestre: kom: Michael Nielsen, Liane Vestergaard og William Wisholm.
Eftermiddagen blev sluttet af med lagkage som en fødselar i klubben gav.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.