EMNER

Nye lystfiskere kan begynde her

Hobro Sportsfiskerforening inviterer til hyggeaften for nye medlemmer ved Glenstrup Sø tirsdag 2. juni

Glenstrup Sø er en spændende fiskesø, men det kan være svært at finde ud af, hvordan man skal gøre som ny lystfisker. Arkivfoto: Grete Dahl

Glenstrup Sø er en spændende fiskesø, men det kan være svært at finde ud af, hvordan man skal gøre som ny lystfisker. Arkivfoto: Grete Dahl

Det kan være sin sag at stå ved bredden af Glenstrup Sø med en fiskestang og en drøm om at fange en stor gedde, og så ikke lige vide, hvordan man gør eller kommer i gang med at fiske på Nordjyllands største og dybeste sø. Det gør Hobro Sportsfiskerforening noget ved og inviterer til hyggeaften for nye medlemmer tirsdag aften 2. juni ved bredden og bådebroen, hvor foreningens både ligger fortøjret - for enden af en grusvej lige øst for Glenstrup. Efter en introduktion til fiskeriet på søen, vil der blive lagt pølser på grillen. Også foreningens kajakker vil ligge klar til en prøvesejlads, hvis der er nogen, der får lyst til en tur i trygge omgivelser. Og selvfølgelig vil der også være mulighed for at fiske. - Hvis der kommer mange, vil foreningen lave flere af samme slags arrangementer i løbet af sommeren, fortæller Anders Krogh Nielsen fra Hobro Sportsfiskerforening.