Fjellerad

Nye på posterne i Y's Men's Club

Østhimmerlands Y's Men's Club, har holdt sit første møde efter sommerferien, og i den forbindelse er en række ledende poster besat med nye folk. Præsident er i det kommende år Kurt Søndergaard, Fjellerad, og Finn Jensen, Blenstrup, er blevet vicepræsident. Kjær Simonsen er foreningens nye sekretær, mens Lars Stig Andersen, Oppelstrup, fortsætter som skatmester (kasserer). Østhimmerlands Y's Men's Club er hjemmehørende i Terndrup og er en velgørenhedsforening, der arbejder på at støtte ungdomsarbejdet i Danmark, især spejderne, og ikke mindst nødlidende uden for landets grænser. Indtægterne stammer hovedsageligt fra salget af bladet Y's Men's Nyt, der samtidig fungerer som lodseddel, og foreningens traditionelle loppemarked i Håls, der i år foregår 28. september. Har man effekter til loppemarkedet, kan man henvende sig på tlf. 98333285 eller 98333332.