Nye skydebaner i Hjallerup

Nyrenoverede baner blev indviet i weekenden.

Jesper Ramsing
Skydebanerne på Hjallerup Skole er blevet renoveret for første gang i 20 år. Blandt andet med hæve/sænke borde. Privatfoto
Hjallerup 6. oktober 2008 06:00

Nu kan Hjallerup Skytteforening være bekendt at holde stævner i lokalerne på Hjallerup Skole. Sådan siger formand Allan Christensen, efter at skytteforeningen i weekenden kunne indvie de nyrenoverede baner. Og det er faktisk også 20 år siden, at skydebanerne sidst blev renoveret. - Så det var tiltrængt. Nu har lokalerne fået et ansigtsløft til gavn for vores medlemmer, og dem der kommer her, når der er stævne, siger formanden. Banerne er blandt andet blevet udstyret med hæve/sænke borde, så de kan tilpasses den enkelte skytte alt efter højde. Der er kommet nyt skivetræk, der er nyt linoleum på gulvene, og så har lokalerne fået en ordentlig omgang maling. - Faciliteterne er blevet mere moderne nu, og vi har også lavet renoveringen for at følge med tiden. Og det kan da være, at det også kan bruges til at skaffe flere medlemmer, siger Allan Christensen. Hjallerup Skytteforening har omkring 50 medlemmer i dag. Renoveringen af skydebanerne har kostet 170.000 kroner. Penge som foreningen har fået hjem ved hjælp af Spar Nord Bank, Hjallerup Samvirke og hovedorganisationen DDS. Og der har naturligvis ikke være lønkroner, da foreningens medlemmer har udført al arbejde på frivillig basis. Indendørssæsonen i skydeforeningen begynder i næste uge, og 30. oktober skal de nyrenoverede lokaler for alvor tages i brug. Her holder skytteforeningen nemlig et Halloween-arrangement.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...