Håndbold

Nye spillere i Aalborg inden for en uge

Aalborg Håndbolds direktør, Jan Larsen, afslører, at klubben snart præsenterer nye profiler

Jan Larsen, direktør i Aalborg Håndbold, kan snart præsentere nye spillere. Klubbens nye træner, Jesper Jensen (tv) er blevet taget med på råd. Arkivfoto
Jan Larsen, direktør i Aalborg Håndbold, kan snart præsentere nye spillere. Klubbens nye træner, Jesper Jensen (tv) er blevet taget med på råd. Arkivfoto Lars Pauli

AALBORG: Aalborg Håndbold mister i næste sæson tre store profiler i Mads Mensah Larsen, Johan Jakobsson og Jacob Bagersted, som alle smutter til den tyske bundesliga. Nu løfter klubbens direktør, Jan Larsen, dog sløret for, at erstatningerne er på vej til det nordjyske.

- Jeg kan afsløre, at vi inden for en uges tid lukker aftalerne med nogle nye spillere, siger Jan Larsen, som dog ikke vil sætte navn på de nye spillere.

Øverste hylde

NORDJYSKE har tidligere erfaret, at islandske Olafur Gustafsson og spanske Isaias Guardiola er yderst tæt på at skrive kontrakt med den nordjyske klub.

Jan Larsen forsikrer da også, at de nye spillere er af høj kvalitet.

- De bliver hentet fra den øverste hylde. Vi forventer, at det er nogle spillere, der bliver profiler i klubben, siger Jan Larsen, som ikke lægger skjul på forventningerne til næste sæson.

- Målet er, at vi skal spille med i toppen af dansk herrehåndbold i næste sæson, og det kommer vi også til, siger han med sikkerhed i stemmen.

Jan Larsen fortæller i øvrigt, at han har været i tæt dialog med klubbens nye træner, Jesper Jensen, undervejs i jagten på forstærkninger.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden