Nye tider for ungdomsklub

Mie Nielsen mor til 2 på 12 og 14 år i Dronninglund Ungdomsklub kritiserer i debatindlæg klubbens ledelse.

UNGDOMSKLUB:Peter Vestergaaard snakker om nye tider for klubben i Dronninglund. Efter at man har fyret ungdomsklubben daglige leder i Dronninglund, Rikke Mortensen, har jeg fulgt sagen gennem pressen og gennem de unge. Da jeg ikke havde hørt noget om klubbens opstart, ringede jeg mandag til Peter Vestergaard, som meddelte mig at han ikke vidste noget, og at det var Tina Tranekær, der havde at gøre med ungdomsklubben i Dronninglund, men at hun ikke var til at træffe hele ugen. Jeg ringer så til ham igen tirsdag eftermiddag og får af vide at der vil være et møde med det unge-råd, som han havde oprettet ved et møde med de unge. Dette møde ville blive i den efterfølgende uge. Og der ville ikke være klub, før efter det møde, men han kunne ikke fortælle hvor længe efter. Han kunne dog fortælle, at der ville komme ændringer og fortalte om de forskellige ændringer der ville finde sted. De 18-24-årige vil blive flyttet oven på og kun have klub der. De "små" skal så have klub nedenunder. (For sådan vil forældrene i fritidsklubben have det, sagde han) Jeg spurgte Peter Vestergaard om det så skulle være sådan, at de 17-årige skulle være sammen med de små? Til det svarede Peter Vestergaard at det ville man prøve at finde ud af. Men man igennem flere år har erfaret at 21-årige i hvert fald ikke skulle være sammen med 7. og 8. klasses elever. Jeg undrer mig over, at forældrene skulle have den mening, da det nu er en af disse unge der skal være sammen med deres børn i klubben om aftenen. Jeg tænker om man måske har undladt at fortælle dem det. (Jeg er selv en af disse forældre) Jeg synes selv at ideen med en ung fra klubben som ansat i klubben, er skide god, fordi at jeg synes at det er godt at de store og små har mulighed for at lære hinanden at kende og på den måde opbygge et netværk. Dette kan også komme dem til gode senere hen, når de f.eks. skal i praktik, have læreplads og måske også senere når man skal i job. Så kan det nemlig være at man kender eller har kendt nogen fra klubben som kan lægge et godt ord ind. Man lader i stedet de unge stå i kulden i skolegården og vente forgæves på at dørene bliver åbnet. Det ville aldrig være sket hvis Rikke havde været der.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.