Nye trænere i AaHK

AABYBRO:Aabybro HK har fundet de nye trænere til klubbens bedste hold, oplyser Anne-Marie Nielsen. Aabybro HK's damer skal næste sæson have Jesper Barløse som træner. Han vender tilbage til klubben og damerne efter et par års tjeneste andet steds. - Holdet har gerne villet have Jesper Barløse igen, og han vil gerne tilbage, siger Anne-Marie Nielsen om træneren, som i denne sæson står i spidsen for Hjallerups Jyllandsserie-damer. Han afløser Stefan Madsen, der bliver assistent-træner for overbygningen på Aabybro HK og Aalborg KFUM, HS Nords tophold i 1. division vest for damer. Træner for damernes andethold bliver klubbens egen Bo Hansen, som i år står i spidsen for tredjeholdet. Herrerne i Jyllandsserien får Allan Dahl som træner. Han kommer fra Thorup/Klim, hvorfra han tager sin andetholdstræner, Leif Pedersen, med til Aabybro HK, hvor han også får ansvaret for andetholdet. - Vi har fået Allan Dahl anbefalet og kender lidt til ham. Han har tidligere været inde i billedet til posten, begrunder Anne-Marie Nielsen valget. Han skal afløse spillende træner, Søren Pedersen, der på grund af sit arbejde ikke har tid til trænergerningen, men fortsætter med at spille også næste sæson. Tilbage mangler AaHK at finde en træner til dameynglinge og til damernes tredjehold, som også spiller i serie 2.