Badminton

Nye trænere i Gug Badmintonklub

Lyk­ke Møl­ler og sto­re­bror Hen­rik Møl­ler (i bag­grun­den i rød trø­je) ind­går beg­ge i træ­ner­team­et i Gug Bad­min­ton­klub i den kom­men­de sæ­son. ar­kiv­fo­to: PE­TER BRO­EN

Lyk­ke Møl­ler og sto­re­bror Hen­rik Møl­ler (i bag­grun­den i rød trø­je) ind­går beg­ge i træ­ner­team­et i Gug Bad­min­ton­klub i den kom­men­de sæ­son. ar­kiv­fo­to: PE­TER BRO­EN

GUG:Sæsonen 2006/2007 har været meget positiv for Gug Badmintonklub med mange oprykninger i ungdomsrækkerne, hvor klubben har en meget stor bredde. 30 spiller på højt niveau, og ni spillere er med på talenttræningen under Team Danmark. Og nu har klubben ansat nye trænere til den kommende sæson. Målsætningen for den kommende sæson er, at klubben i ungdomsrækkerne skal have et storhold med i holdturneringen i hver årgang. Der vil blive fokuseret meget på de mindste årgange, og målet er at få 10-15 nye 6-8-årige børn til at spille badminton. Også seniorrækker er der stor aktivitet med hold i 3. division, jyllandsserien, serie 2 samt to serie 3 hold, hvilket betyder, der er tilbud til alle niveauer af spillere. Henrik Møller bliver ny cheftræner i ungdomsafdelingen samt seniortræner en gang om ugen for den kommende sæson. Han har tidligere slået sine folder i Gug Badmintonklub og i flere år spillet på klubbens 1. hold. Henrik har de seneste år fungeret som seniortræner i VEB (Vendsyssel Elite Badminton). Inden VEB har han været træner i VBK, Team Danmark Centret Aalborg og Brønderslev. Lykke Møller er også ansat som ny træner i Gug. Lykke Møller er selv aktiv seniorspiller i VEB og fungerer nu som ungdomstræner i VBK. Til varetagelse af de 6-8-årige børn i U9 afdelingen er ansat Winnie Bødker, som har mere end 10 års erfaring med denne aldersgruppe. I trænerteamet for ungdom næste sæson indgår også nogle af klubbens egne nuværende ungdomstrænere, blandt andre Rikke T. Larsen og Tobias Madsen. I seniorafdelingen fortsætter Jan Guldbæk som cheftræner.