Nyrepatienter kan blive syge af kontraststof

ÅRHUS:Flere nyrepatienter er blevet syge af et kontraststof, som bruges ved scanninger. Det har læger på sygehusene i Herlev og Gentofte opdaget. Nyrepatienterne udviklede en hel ny sygdom, hvor benene hæver og klør, og huden bliver tyk og stiv. I de værste tilfælde blev de ude af stand til at gå. Kontraststof sprøjtes ind i kroppen på patienten før en scanning, og dets funktion er at fremhæve organernes omrids. - Vi fik mistanken til stoffet, da vi efterhånden havde set 15-20 patienter, der havde udviklet den her nye sygdom, og efterhånden så var det tydeligt, at det opstod ganske kort tid efter, de havde modtaget kontraststoffet, fortæller Peter Marckmann, første reservelæge ved Nefrologisk Afdeling på Amtssygehuset. For nogle går sygdommen væk af sig selv, men når det går helt galt, bliver tilstanden kronisk. 17.500 patienter om året bliver undersøgt med kontraststoffet Omniscan. Peter Marckmann understreger, at stoffet kun er farligt for patienter med meget dårlig nyrefunktion. Omniscan har været på markedet i 10 år. - Det kan godt være, vi har været for længe om det, men vi har stadig været blandt de første, der har set sammenhængen, siger Peter Marckmann. Overlæge Doris I. Stenver fra Lægemiddelstyrelsen mener ikke, at stoffets ekstreme bivirkninger for nyrepatienter kunne være opdaget tidligere. Lægemiddelstyrelsen har kontakt til firmaet bag stoffet og lægemiddelstyrelsen i USA. - Jeg kan ikke forestille mig, at det bliver trukket tilbage, men det kan sagtens være, at det bliver forbudt til nyrepatienter. Men vi kommer i hvertfald et godt stykke hen i året, før vi ved noget sikkert. Formanden for Patientforeningen Danmark, Karsten Skawbo-Jensen, mener, at sikkerheden nogle gange er for dårlig, når nye lægemidler kommer på gaden. Han mener, at man bør sikre sig, at midlerne er gennemtestede, inden de ryger ud til brug. /ritzau/