Nyt beboerhus i Mølleparken

Gammel villa blev totalrenoveret og fik fornem tilbygning

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Her - tæt ved Møllehus-rundkørslen - er Mølleparkens Beboerhus smukt placeret.

"Vi har ikke noget at lave" eller "Vi har ingen steder at være". Det er udtalelser, som fremover ikke er holdbare, hvis man bor i en lejlighed i Boligforeningen Vesterports afdeling 4. Afdelingen indvier nemlig et helt nyt beboerhus på lørdag. Udenforstående har givetvis fulgt med i de voldsomme forandringer, der er sket på matriklen ved rundkørslen lige over for ishuset ved Møllehuset. Et almindeligt parcelhus har fået en tilbygning og alt fremtræder nu helt nyt. Mølleparkens nye beboerhus er skabt. For at bruge huset, skal man være medlem. Hele familien kan tegne et medlemskab for 150 kroner om året, og så er der frit slag for at bruge huset. I forvejen er der en meget aktiv dartklub, og klubbens billardbord har fået nyt klæde. - Men huset vil været åbent for lejere i alle aldre. Nogen vil måske mødes og spille kort eller oprette en strikkeklub. Unge vil måske spille guitar eller oprette en netcafé. Det handler sådan set bare om at komme med ideerne, udtaler Joan Andersen, næstformand i Vesterport og formand for det festudvalg, der arrangerer indvielsen. Vesterports formand, Willem Kulk, fortæller at afdeling 4 er foreningens største med 1093 medlemmer og 700 lejligheder, blandt andet på Provst Dreslers Vej og Bangsbovej. - Hidtil har beboerklubben holdt til i en kælder på Bangsbovej, men vi har blandt andet været plaget af oversvømmelse. Her får vi en helt unik placering i smukke og lyse omgivelser, vurderer Willem Kulk. Henrik Pedersen er formand for beboerklubben og en af de beboere, der på frivillig basis har været med til en totalrenovering af det oprindelige hus. Al indmaden blev fjernet. - Der findes mange gode håndværkere blandt Vesterports lejere. Vi begyndte for halvandet år siden med at rive alt ned. Flest gode dage - Joh, det har været hårdt og surt indimellem, men der har da været flest gode dage, fortæller Henrik Pedersen, der har arbejdet med projektet stort set hver dag efter fyraften. Nu kan han sammen med alle andre beboere i afdelingen nyde de nye gode faciliteter. Den nye tilbygning er bygget af Vesterports egen håndværkerafdeling, der vandt licitationen. - Nu er huset her, og så håber vi, at beboerne kan finde gode måder at anvende det på, udtaler Willem Kulk. Beboerklubben vil også gerne samarbejde med for eksempel kommunens ungdomskonsulent Vivian Skjold Henriksen. Men først skal der festes. Det sker lørdag klokken 13.30 til 17. Tordenskjoldsgarden slår tonen an og marcherer fra Bangsbovej 14, ad stier gennem afdelingens bebyggelse til det nye beboerhus. Efter et par åbningstaler er der forskellige aktiviteter både ude og inde, ligesom afdelingen er vært ved sandwich og en øl eller vand.