Lokalpolitik

Nyt boligområde i venteposition

Økonomiudvalg vil have nyt Hjallerup-projekt visualiseret

HJALLERUP: Planerne om et nyt boligområde på hjørnet af Algade og Østergade i Hjallerup er blevet forsinket. Det er sket i økonomiudvalget, hvor medlemmerne har valgt at udsætte sagen, fordi der i sagsakterne ikke er en visualisering af, hvordan de nye boligblokke kommer til at glide ind i området, hvis projektet godkendes. Samtidig skal også forholdene omkring p-pladser undersøges. Med beslutningen om at udsætte sagen kommer lokalplanforslaget for området ikke som ventet til behandling i byrådet i næste uge, og det er en kendsgerning, der ikke ligefrem mødes med begejstring af manden bag det nye boligprojekt, fabrikant Palle Clausen. - Jeg er skuffet, og jeg kan ikke forstå, at jeg ikke har fået besked på, at der mangler noget. Projektet har jo været fremlagt før, og derfor kan jeg ikke forstå, at der skulle mangle noget. Det er helt nyt for mig, siger han. Palle Clausens boligprojekt i Hjallerup har ændret sig en del, siden det oprindelige projektsforslag i fjor fik en noget hård medfart på et borgermøde i Hjallerup. Dengang var der tale om to boligblokke i fire etager, men det nye projekt er ifølge Palle Clausen mere luftigt, og dette er sket ved i stedet at dele projektet op i fire punkthuse med 12 lejligheder i hver samt - ikke mindst - ved at bringe boligerne ned i kun tre etagers højde. Dette reviderede projektforslag blev allerede fremsendt til kommunen i december 2002, og efter at have forventet lokalplanforslaget bragt til behandling på byrådsmødet i januar, er det nu anden måned i træk, at Palle Clausen må se sit nye boligprojekt forsinket. Det er dog ikke noget, der bekymrer 1. viceborgmester Peer Thisted (S), Hjallerup, som ikke er lun på Palle Clausens boligprojekt. - Det er et godt initiativ, at nogen vil forskønne vores by, men det er alt for voldsomt at komme op i en bebyggelsesprocent, der er mere end dobbelt så stor som bebyggelsesprocenten for et tæt-lavt byggeri, siger Peer Thisted og peger på, at bebyggelsesprocenten for et tæt-lavt byggeri er sat til 40 procent, mens den for det nye boligprojekt er oppe på 90 procent. - Det er alt for meget, og et byggeri i tre etager vil også genere naboerne, fastslår viceborgmesteren, der samtidig har denne opfordring til Palle Clausen: - Jeg så hellere, at man byggede som i Syrenparken. Det er en tæt-lav bebyggelse, der tager sig smukt ud, og man skal jo huske på, at den nærmeste høje bygning ved det nye boligområde er den gamle brugs, og den er kun i to etager. Vi behøver i Hjallerup ikke de store bygninger, som man gør i Aalborg. Vi skal have noget, der falder naturligt ind i vores bymiljø.