Nyt stadionnavn er grænseoverskridende

Lokalpolitik 1. december 2007 05:00

ENERGI NORD: Sponsoraftalen, hvor Aalborg Stadion nu er døbt om til Energi Nord, er grænseoverskridende. Det er godt, at byrådsmedlem Tommy Eggers holder fast og får aftalen vurderet i Tilsynsrådet. Det er skuffende, at SF-rådmand Henrik Thomsen igen står for en noget atypisk politik ved at godkende den slags. Det næste bliver vel, at han sælger navnet på skolerne til højestbydende. Gl. Hasseris Skole kan så komme til at hedde Mercedes Hasseris skole. Haraldslund i vestbyen kunne passende blive omdøbt til Rød Aalborg, og til sidst kan vi næsten ikke kende vores by for bare reklamer. På Google er det lettere et finde et sted i byen gennem varebetegnelse. Reklamer og sponsoraftaler er del af den markedsføring, der foregår, men alt har sin grænse. Og når man sælger ud af byens identitet og fjerner navnet på vores by, så synes jeg, man skal stoppe og tøve en kende. Ligesom der skal være en etik omkring skiltning. Derunder også størrelse og udseende i bybilledet. Så er den slags aftaler, hvor sjælen sættes til salg, alt for vidtgående. Rådmand Henrik Thomsen henviser i Nordjyske til, at han har ret som rådmand til at indgå den slags aftaler uden at spørge andre. Det er jo nok rigtigt, når han siger det. Men selv om man kan gå på vandet, så er der altid en risiko for at blive vurderet på sine handlinger.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...