Opbakning til sponsorløb

Overskud går til ungdomsarbejde og kræftsyge børn

EMNER 13. september 2002 08:00

BIRKELSE: Både Birkelse IF og byens Initiativgruppe kan glæde sig over stor opbakning, når de to i morgen eftermiddag arrangerer sponsorcykelløb i Birkelse. Det er Birkelse IF's traditionelle løb, som Initiativgrupen i år for første gang er med-arrangør af, og gruppen stiller med egne sponsorerede ryttere. - Vi har været spændt på, om det ville være nemt at sælge sponsorater, men har til vores glæde konstateret, at selv om erhvervsdrivende for et godt ord bliver overrendt med henblik på penge, har vi ikke haft problemer med at skaffe et pænt beløb, siger Karl Schrøder fra gruppen. Den har valgt at dele sponsorbeløbene op, så en tredjedel af pengene bliver doneret til afdelingen for kræftramte børn på Aalborg Sygehus. Resten af pengene går til Birkelse IF's arbejde med børn og unge. - Vi mener, Birkelse IF's årlige cykelløb fortjener en bred opbakning. Det er glædeligt, at man fra foreningens side har børn og unge som målgruppe for de midler, cykelløbet indbringer, da man ved, at netop disse grupper hører med til de udsatte, siger Karl Schrøder, der udgør gruppen sammen med Egon Thøgersen, Svend Andersen, Frank Poulsen og Freddy Thostrup. Birkelse IF stiller også med ryttere, som skal køre penge hjem til foreningens ungdomsarbejde. Først skal rytterne ud på en stor rundstrækning fra Gl. Landevej via Vester Kærvej, Ulvehusvej, Plesnervej og Tranumvej tilbage til Birkelse og P-pladsen ved Birkelse Hallen, hvor der er både start og mål. Derefter gælder det en lille rundstrækning på tre kilometer fra Gl. Landevej, Vester Kærvej og Tranumvej tilbage til byen igen. Og efter løbet får cykel-sponsorerne gratis entre til Birkelse IF's fodboldkamp i serie 2 mod Tornby, oplyser Jørgen Olsson, formand for Birkelse IF.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...