Operation pigefodbold lykkedes

21 piger mødte op i gummistøvler, tennissko og fodboldstøvler, da Frem kaldte på dem

SKØRPING:- Bliver det mørkt klokken seks? Ja, man skal være forberedt på lidt af hvert, når man stiller op som fodboldtræner for et hold piger på seks-syv år. Det måtte John Jensen sande, da han i går som en del af en trænerkvartet tog imod hele 21 piger, hvoraf størsteparten aldrig har spillet fodbold, i hvert fald ikke i foreningsregi. Midt i instruktionen af en øvelse i indersidespark faldt spørgsmålet, der rystede den nyslåede træner. Dog kun for et kort øjeblik, for han har i lighed med sine trænerkolleger selv en datter med på holdet og er altså vant til lidt af hvert. Kort efter var alle, også den nysgerrige pige, i gang med øvelsen. Nogle med fodboldstøvler, flere med tennissko og færre med gummistøvler. Det store fremmøde var langt mere, end Frems fodboldafdeling, havde turdet håbe på. Vinteren igennem har man sat fokus på pigerne i håb om at få flere af dem til at gå til fodbold. Leif Pedersen, formanden for fodboldafdelingen, glædede sig over, at Frem for første gang i klubbens historie kan stille med drenge- og nu altså også pigehold i samtlige ungdomsrækker. Nu handler det om at fastholde interessen ved at leve op til overskriften "Fodbold - leg for sjov". I de kommende måneder er der sat særlige arrangementer på programmet for hele pigeafdelingen og i øvrigt også omegnens pigefodboldspillere. - Det er jo ikke noget ved at spille, hvis man ikke har andre at spille imod, forklarer bestyrelsesmedlem Jens Østergaard, der selv har datteren Laura med på begynderholdet, men alligevel kun havde håbet på fremmøde af syv-otte stykker. Ifølge Hans Svenstrup, en af de fædre, der var i overtal blandt de ledsagende forældre, er det klubbens markedsføring på skolen med omdeling af sedler i klasserne, der har fanget interessen hos hans datter, Sally.