Håndbold

Oprykning sikrer ny kontrakt

Aars HK indgår fireårig aftale med hovedsponsoren Sparekassen Himmerland

Håndboldspilleren Stig Holm Pedersen præsenterer klubbens ny spilledragt - flankeret af (fra venstre) formanden Axel Heisz Pedersen samt Brian Larsen og Morten S. Pedersen fra Sparekassen Himmerland. Privatfoto

Håndboldspilleren Stig Holm Pedersen præsenterer klubbens ny spilledragt - flankeret af (fra venstre) formanden Axel Heisz Pedersen samt Brian Larsen og Morten S. Pedersen fra Sparekassen Himmerland. Privatfoto

AARS:For nogle uger siden sprang champagnepropperne i Aars HK. Klubbens 3. divisionshold i herrehåndbold havde sikret sig oprykning til 2. division. Og nu fejrer man avancementet med ny sponsorkontrakt. For som man siger i USA omkring præsidentembedet - four more years - kan man i Aars HK også sige det om hovedsponsoren, Sparekassen Himmerland. - Vi er meget glade for at samarbejdet med vores hovedsponsor, Sparekassen Himmerland, fortsætter de næste fire år. Kontrakten, der er den hidtil største hovedsponsoraftale i klubbens historie, sikrer os mulighed for fortsat at arbejde hen mod vores mål om at få divisionshold i såvel dame- som herrerækkerne, siger Axel Heisz Pedersen, formand for Aars HK. Stiler mod 1. div. - På sigt går vi efter, at pigernes jyllandsserie-position skiftes ud med en divisionsplads, og for herrernes vedkommende må det meget gerne blive et yderligere avancement til 1. division, tilføjer formanden. I klubben har man i øvrigt allerede nu mærket øget interesse for at spille 2. division her. Et par nye spillere har meldt sig og man forventer flere i kraft, af oprykningen har gjort det endnu mere attraktivt at spille i Aars HK. Desuden forventer Axel Heisz Pedersen også øget interesse hos samarbejdspartneren AaB for at lade spillere herfra spille på Aars HKs 2. divisionshold, nemlig spillere der styrkemæssigt ligger i udkanten af ligaholdet. Derudover ser det i øjeblikket ud til, at truppen, der sikrede sig oprykning, vil være næsten intakt til den ny sæson. - Foreløbig ser det ud til, at vi kun må se bort fra et par stykker, nemlig den spillende træner Søren Larsen, der har bebudet en håndboldpause og Kasper Lundgaard, der er blevet opereret i skulderen og næppe vil kunne spille i den kommende sæson, oplyser Axel Heisz Pedersen. Hemmeligt beløb Den ny sponsorkontrakt med Sparekassen Himmerland giver Aars HK mulighed for at udskifte spilledragterne, så alle klubbens hold fremtræder helt ens. - Vi ved, hvordan børnene ser op til de voksne spillere på førsteholdene, og nu får de altså spilledragter nøjagtig magen til deres forbilleder, siger klubformanden. Hverken han eller sparekassen ønsker at sætte tal på den fireårige sponsoraftale: - Men jeg kan da sige så meget, at der er tale om et pænt beløb. Kontrakten er udformet så den giver Aars HK mulighed for at indfri sine ambitiøse mål om at etablere sig i herrernes 1. division og få dameholdet op i divisionsrækkerne samtidig med, at vi støtter det store ungdomsarbejde i klubben, siger afdelingschef Brian Larsen fra Sparekassen Himmerland.