Optimisme i Aars HK før første fløjt

Spillere og nye trænere ta’r fat på sæsonoptakten i denne uge

AARS:Aars HK har gode muligheder for at være med til at præge turneringen, når klubbens bedste herrehold i den kommende sæson stiller op i 3. division. Det vurderer Lars Bjørn, der er formand for Aars HK’s eliteudvalg. - Holdet er en god blanding af unge og lidt mere rutinerede spillere, og jeg tror holdet kommer til at præge rækken, påpeger Lars Bjrøn. Holdet har haft de første træningsseancer med den nye træner Jess Bak, og har spillet et par træningskampe. -Det ser fornuftig ud, mener Lars Bjørn. Et nyt kuld ynglinge er rykket op som seniorer, og som målmandstræner har klubben fået tilknyttet Tom Jensen, tidligere målmand i Kolding IF og sidste sæson i Team Tvis Holstebro. - Tom Jensen har tidligere spillet i Aars HK som ungdomsspiller, og var som seniorspiller med til at spille vores førstehold op i 2. division, minder Lars Bjørn om. Tilknytningen af Tom Jensen skal være med til at højne standarden hos klubbens bedste herre-målmænd. På damesiden står der igen i år jyllandsserien på førsteholdet. Rækken ligger lige under 3. division efter omlægningen i danmarksturneringen. Truppen består af mange rutinerede spillere og en række talentfulde yndlinge spillere som sidste år spillede i eliterækken, understreger Lars Bjørn. Holdet trænes af Henrik Møller. Træningen begynder for alvor i denne uge. Klubben fortsætter en ambitiøs satsning på ungdomsrækkerne, hvor der i lighed med sidste sæson bliver tilmeldt fire hold til eliterækken - piger, damejunior, drenge og herreynglinge og herrejunior til divisionen. Herrejunior har som det eneste hold trænet i sidste uge under træner Axel Pedersen, der tror på holdets muligheder for at kvalificere sig til den fornemme række i kvalifikationsspillet den 28. og 29. august. - Forberedelser for de øvrige hold som genre skulle spille i eliterækken i sæsonen bliver intensive og der bliver trænet tre gange om ugen frem til kvalifikationsspillet 4. - 5. september, oplyser Lars Bjørn. I forberedelserne indgår træningslejre i Østermarkhallen og en række træningskampe blandt andet ved et forberedelsesstævne i Ribe den 20. til 22. august, hvor nogle af landets bedste hold deltager. Tom Larsen er vendt tilbage til Aars HK efter nogle år som træner for Farsø KFUM’s 1. hold og får ansvaret for herre ynglinge og skal selv spille for klubbens førstehold.