Optimistboblen der brast

FC Hjørring løb fra skuffelse til skuffelse i efteråret 2008

HJØRRING:De fik ny fodboldtræner i skikkelse af Jens Peter Hansen. Nyt blod blev tilført spillertruppen. Sponsorsiden blev fyldt godt og effektivt ud. Optimismen blomstrede oven på en sæson 2007-08, som kort før sommerpausen sluttede med, at holdet havde reddet pladsen i 2. division vest i fodbold, et point over nedrykningsstregen. Nu skulle der andre boller på suppen. Geares op, så Vendsyssel igen kunne komme på landkortet med FC Hjørrings navn i store bogstaver. På klubbens hjemmeside udtrykte formand Lars W. Jensen det blandt andet således: - Organisationen er på plads. Økonomien er der styr på. Så vi kan roligt konstatere, at fundamentet for at skabe et elitehold i Hjørring-området er skabt. Rammerne er der, og nu er det tid til at få dem fyldt ud for alvor. - FCH skal være med til at præge 2. division vest. 15 turneringskampe senere er spillerne så gået på vinterpause. FCH har været med til at præge 2. division vest - men næppe på den måde, Lars W. Jensen, hans kollegaer, spillere, trænere, fans og sponsorer havde set frem imod. FCH har nemlig præget bunden af rækken hele efteråret, og står med sølle een sejr, fem uafgjorte kampe og ni nederlag på kontoen, og en truende nedrykning skimtes for enden af sæsonen. Der er hele syv point op til den streg, der skiller fårene fra bukkene, når det handler om overlevelse i divisionen. Hvordan har det kunnet gå så galt? Tja, tallene i tabellen siger i hvert fald een klar ting: FCH har slet ikke kunnet score de mål, der skal til. Otte mål i 15 kampe har i den grad været holdets akilleshæl, for selv om man har lukket 24 bolde i eget net, så er der faktisk 10 hold af de 16 i rækken, som står med et dårligere forsvar. - Det har været et skuffende efterår for os, og jeg skal ikke hælde vand ud af ørerne, siger Lars W. Jensen - men, vores absolutte angrebsprofil, Christian Christiansen blev skadet i første kamp, og har været ude hele efteråret, og da vi så fik tilført et par nye, Adda Djeziri og Danilo Julio, kom nye skader til, så vi har heller ikke haft heldet. - Men sådan er den her branche. Der gives ingen garantier, og vi ved, vi bare må arbejde videre. Vi vil gøre alt for at redde os - men vi vil ikke sætte økonomien over styr i den henseende. - Nu er Jacob Krüger gået fra banen og til et job som hjælpetræner, samtidig med, at han har sæde i vort sportslige udvalg. Nu kigger vi på, hvad muligheder, der er i vores trup, og på de muligheder, der måtte være for at forstærke den. Formanden er klar i mælet: Skuffelse, men ingen resignation. FCH har viljen. Nu skal man se at finde op af det sorte hul, der pludselig opstod under klubbens bedste hold på et tidspunkt, da man kiggede opad mod den lyseblå himmel. Og holder det gode ordsprog om, at det er i modgang, man bliver stærk, så har FC Hjørring nu alle betingelser for at præstere på anderledes positiv vis end i det efterår 2008, man sikkert gerne ville rive ud af sin historiekalender, om det var muligt.