Løgstør

Oskar og Josefine i biffen Kræmmermarked gav overskud Flaget gik op i Vindblæs

} BIONYT: Fra fredag spiller Løgstør Bio filmen Oskar og Josefine, der er en opfølgning til tv-julekalenderen "Jesus og Josefine" fra 2003. De to er igen på tidsrejse. Denne gang lander de i år 1622, hvor de møder Oskars familie. Josefine får med moderne medicin helbredt en af Oskars fjerne slægtninge, men det viser sig at få frygtelige konsekvenser for Oskar, at der ændres i fortiden, og samtidig anklages Josefine for at være en heks. 30 mødte op til standerhejsning } FLAGET TIL TOPS: Formanden for Vindblæs Boldklub, Alex Pedersen, kunne glæde sig over at over 30 spillere mødte op til klubbens standerhejsning. Trods de mange fremmødte oplyste formanden i sin velkomst, at flere spillere havde meldt afbud til den første officielle træning i sæsonen, så det ser ud til, at mange vil spille i klubben i denne sæson, hvor der et hold i serie 5 og to i serie 6. Om målsætningen for sæsonen sagde Alex Pedersen, at førsteholdet helst skulle rykke op, da langt de fleste af spillerne fra serie 4 holdet i team Midtfjord har valgt at spille i Vindblæs i denne sæson og samtidig beholde det gode sociale samvær i klubben. Efter velkomsten overlod formanden spillerne til holdlederne, da man ikke har ansat trænere, men har holdledere til holdene. Disse fungerer på frivillig basis. Efter træningen var det tid for suppe og pølser til spillerne. Formanden viste herefter klubbens nye spilledragt, der er rød trøje, sorte bukser og røde strømper. Han oplyste endvidere, at klubben har en del nye tiltag i støbeskeen og nævnte blandt andet nye bandereklamer.