Overraskelse i herrenes singlerække

Udendørssæson sluttede med klubmesterskab

AARS:Rene Bloksgaard Samuelsen stod for den store overraskelse, da han i semifinalen i Aars Tennisklubs klubmesterskabe slog klubbens førende ranglistespiller Nicolai P. Nielsen ud med cifrene 6-4,4-6,7-6. Dermed var han klar til finalen i den meste prestigefyldte seniorrække A-rækken. Her sluttede eventyret imidlertid. Ny klubmester er den meget rutinerede Mads Lundgaard, der finalebesejrede René Bloksgaad Samuelsen med cifrene 6-2, 6-2. Finaleopgøret var blot ét af en række som markerede afslutningen på klubbens udendørsturering. Der er blevet spillet om klubmesterskaberne i hele august og september. Finalerne endte således: Herresingle A: Mads Lundgaard - Rene Bloksgaard Samuelsen, 6-2, 6-2. Damesingle A: Pernille Nikolajsen - Anne Færch 6-2, 6-3. Herredouble A: Mads Lundgaard/Poul E. Pedersen - Rene Bloksgaard/Jan Bjerregaard 6-2,5-7,6-3. Herresingle B: Bent Jakobsen - Frank Porsborg, 6-4, 6-3. Herredouble B: Frank Porsborg/Martin Larsen - Bent Jakobsen/Svend Holm 6-1, 6-7, 6-1. Herresingle C: Børge Bloksgaard-Samuelsen - Steen Pedersen 7-5, 6-2. Damedouble C: Inge Kildevæld/Ane M. Teglskov - Ingelise Mogensen/Marianne Egebrønd 6-3, 6-1. Herredouble C: Søren Blond/Steen Pedersen - Klaus Kjær/Per Nyborg 6-1, 4-6, 6-1. Veteran herresingle: Jan Bjerregaard - Jan Folkermann 6-1, 4-6, 7-6. Veteran herredouble: Jan Folkermann/Jan Bjerregaard - Jørgen Brink/Børge Bloksgaard 7-5,6-4. Klubbens jyllandsseriehold har nu en lille måned til at få lagt spillestilen om til de noget hurtigere indendørsgulve