På bare tæer i den kolde Limfjord

Rogale kvinder har sejlet Limfjorden tynd i år

Hvad gør en smule vand, hvis man kan være med til at nå det flotte runde kilometertal 90.000 i anledning af et 90 års jubilæum? Privatfoto

Hvad gør en smule vand, hvis man kan være med til at nå det flotte runde kilometertal 90.000 i anledning af et 90 års jubilæum? Privatfoto

AALBORG:Aldrig har chancen for at se kvindelige roere på Limfjorden været større end i år. Det er 90 år siden, at Aalborg Dame Roklub blev stiftet af resolutte kvinder, fordi de ikke måtte være med i Aalborg Roklub. Nutidens lige så resolutte bestyrelse søsatte i foråret den idé, at klubbens godt 200 aktive medlemmer i år tilsammen skulle forsøge at ro 90.000 kilometer - smukt i samklang med 90 års jubilæet. Tvivlede selv Flere af forslagsstillerne troede dybest set ikke selv på idéen. Så meget har klubben aldrig før roet på en sæson, og medlemmerne skulle ro næsten en tredjedel mere end sidste år for at nå målet. Men det skulle prøves, og derfor vil den opmærksomme betragter af livet på fjorden have observeret ekstra mange robåde med rene kvindebesætninger på fjorden i år. Efterhånden som dagene er blevet kortere, har flere roere udnyttet solens stråler til det yderste. - Regelementet om, at bådene skal være inde inden solnedgang har været lidt elastisk, indrømmer et bestyrelsesmedlem. Der blev arrangeret fælles roning på sæsonens sidste dag, 28. oktober. Varslerne om efterårets første storm fik dog mange til at opgive håbet om at nå målet. Stormen ville nok sætte en effektiv stopper for den planlagte fællesroning op til standerstrygningen. Oversvømmelse Men dagen kom, stormen nåede at rase ud, og tilbage var kun sporene: En Limfjord, der havde bredt sig helt op til klubbens bådehal. - Hvis alle ror 17 kilometer, når vi målet, fik 45 roklare kvinder besked på. Så de trak i gummistøvler, eller vadede i bare tæer ud i det kolde fjordvand for at få bådene på vandet en sidste gang. I formiddagens løb nåede de sidste både i land. Roerne kunne vende tilbage til en velfortjent brunch og det glade budskab, at de 90.000 kilometer var nået. Nu ligger fjorden så næsten øde hen. Sæsonen er slut for i år, og roklubbernes medlemmer har hele vinteren til at pleje vablerne fra den hyppige kontakt med årerne. Men lur mig, om ikke medlemmerne af Aalborg Dame Roklub også næste år vil være usædvanligt aktive på fjorden. Om ikke andet, så for at holde deres egen, personlige ro-standard i hævd.