På søndag er der massevis af julehygge i Skørping

På søndag klokken 14.00 ankommer julemanden til Skørping. Foto: Colourbox.
På søndag klokken 14.00 ankommer julemanden til Skørping. Foto: Colourbox. Colourbox.

Det er en god, gammel tradition, at julemanden ankommer til Skørping, er med til at tænde juletræet på Torvet og efterfølgende byder på massevis af julehygge.

Sådan er det også på søndag, hvor julemanden ankommer på Torvet kl. 14.00 i et flot hesteoptog med Skørping Rideklub. Her er han med til at tænde juletræet, mens Rebild spillemændene spiller op til dans om træet. Rygterne lyder også på, at julemanden har slikposer med til børnene.

Efterfølgende er der rygende varm julegløgg og dejlige æbleskiver, inden der klokken 15.00 er gratis film i Kinorevuen, der viser den populære film Trolls. Billetter skal dog reserveres på forhånd, hvilket kan ske på www.kinorevuen.dk.

Det er Skørping Erhvervsforening, der traditionen tro står bag julesøndagen, hvor butikkerne også har åbent, og byder indenfor til hygge, massevis af gaver og god service.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden