Hadsund

På tåspidser ved fjorden

Den Kongelige Ballet gæstede Hadsund som det eneste nordjyske islæt på sommerturnéen

Den Kongelige Ballet optræder i det fri, Munchs Eng i Hadsund torsdag d.8.juni 2017. (Foto: Mikkel Berg Pedersen/Scanpix 2017)
Den Kongelige Ballet optræder i det fri, Munchs Eng i Hadsund torsdag d.8.juni 2017. (Foto: Mikkel Berg Pedersen/Scanpix 2017) Scanpix Denmark

HADSUND: Med jævne mellemrum spejder arrangørerne lidt nervøst ud over Mariagerfjord torsdag aften. Der er endnu et par timer til klokken 19, hvor de kongelige dansere går på.

- Det begynder at se lidt mørkt ud derude, konstaterer Karsten Errebo, bestyrelsesmedlem på det lokale spillested Frikvarteret, der sammen med byens håndværker- og borgerforening og foreningen "Musik i Hadsund" har stået for at lokke Det Kongelige Teater til byen. Som det eneste sted i Nordjylland, sommerballetten har valgt at gæste. Onsdag spændte regnvejr ben for sommerballetten i Tarm, der måtte aflyse forestillingen, og i Hadsund kan man heller ikke vide sig sikre endnu.

- Begynder det at regne, kan de være nødt til at aflyse i sidste sekund, for så er det for glat for danserne, forklarer Karsten Errebo.

Så galt gik det heldigvis ikke - det holdt tørt, og forestillingen blev gennemført.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden