Mariager

På udkig efter et sted at bygge eget klubhus

Mariager Kajakklub med nu over 130 medlemmer sparer op, men savner stadig at få anvist placering af 250 kvm klubhus på havnen

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Sejlads på Mariager Fjord er populært. Arkivfoto: Torben Hansen

En containerbygning at mødes i. Og p.t. fem andre, let rustangrebne, containere til at opbevare kajakker og andet grej i. Sådan leves klublivet fortsat hos medlemmerne af Mariager Kajakklub, der brændende ønsker sig lov til at bygge eget klubhus på cirka 250 kvm på havnen. Men en mere varig løsning tegner sig i horisonten - idet kajakroerne i første omgang har udsigt til lidt bedre møde i lokaler på det nedlagte posthus. Her og nu støder et permanent klubhusbyggeri ind i den havneplan, hvis visioner stadig er finanskriseramt. Desuden skal rensningsanlægget nedlægges. - Men politisk er vi enige om, at kajakklubben ikke skal lide under, at meget andet er gået i stå. Vi arbejder med et par muligheder for at finde en placering, stiller Preben Christensen (S), formand for udvalget for teknik og miljø, i udsigt. Foreløbig må kajakfolket dog væbne sig med tålmodighed, men klubben ligger ingenlunde på den lade side. Medlemstal næsten syvdoblet Siden klubben for seks-syv år siden etablerede sig i Mariager er medlemstallet næsten syvdoblet - fra en snes stykker til i dag over 130 kontingentbetalere. Klubbens primitive container-domicil befinder sig på parkeringspladsen bag Saltcentret, hvis toiletter i lighed med toilettet på busholdepladsen er stederne, hvor kajakroerne træder af på naturens vegne. Klubbens vision lyder derfor på at få lov at opføre "et harmonisk byggeri, som kommer til at passe med omgivelserne". Dertil et "fleksibelt byggeri, som kan tilpasses klubbens behov for kajakopbevaring, opholdsrum, bad og toilet." Mariager Kajakklub forsøger nu at skaffe yderligere midler til at realisere klubdrømmen. Man er klar til selv at yde en betydelig indsats. Men uden et konkret sted at få lov at bygge vil det ikke være muligt at få de nødvendige fonde i tale.