Hollensted

Paintballbane ude i skoven

To kammerater står bag paintballbane

Jonas Torp Larsen (til venstre) og Nicolaj Færch Christensen står bag paintballbanen. Privatfoto
Jonas Torp Larsen (til venstre) og Nicolaj Færch Christensen står bag paintballbanen. Privatfoto

HOLLENSTED: Langt ude i skoven ligger en paintballbane. To kammerater fra Jerslev, Jonas Torp Larsen og Nicolaj Færch Christensen, står bag banen, der er etableret på Hollenstedvej i Hollensted. De to har selv udbygget og ændret banen, der er døbt HLS Paintball, hvor HLS er forkortelse for Hollensted.

Banen har eksisteret nogle år, men de to har valgt at gøre den mere spændende.

Det er kun et fritidsjob at drive banen, idet de begge studerer.

Det begyndte med, at de da tog kørekort kom på banen, idet de fik fritidsjob hos Peter Veggerby Madsen, der ejer skoven og banen. Det var Peter Veggerby Madsen, der instruerede i førstehjælp.

- Vi blev tilbudt job med at passe banen, og vi slog straks til, fortæller Jonas Torp Larsen og Nicolaj Færch Christensen. Der er langt til de nærmeste baner, og vi kender ikke baner, der ligger i en skov, fortæller de.

Der er opsat camouflagenet rundt om banen, og der er gravet skyttegrave, hvor de, der lejer banen, kan gemme sig for fjenden.

- Vi har selv gravet skyttegravene med en feltspade, bemærker de.

Når der er kamp, er der typisk seks på hvert hold, og det gælder så om tage modpartens flag og bringe det til egen lejr. Bliver man ramt af den farvede kugle, er man ”død”, men straks efter får man lov til at komme ind i kampen igen. Det gælder så om at have færrest ”døde”, når der tælles op. Og vinderen har selvfølgelig håneretten.

Der er mange muligheder for at gemme sig på banen inde i skoven, men fjenden har også mange muligheder for at ligge på lur, og overraske de fremrykkende fjender.

Hver deltager får gerne 200 skud, og der er tale om farvede kugler, der splatter ud, når de rammer. Kuglerne er lavet af majsstivelse og frugtfarve, og kapslet med gelatine.

Jonas og Nicolaj fortæller, at banen benyttes til polterabend, runde fødselsdage, men den er også mål for firmature. Hvis der opstår en paintballklub, er det også muligt at få hjemsted på banen.

Af sikkerhedsmæssige hensyn skal Jonas eller Nicolaj være til stede på banen, når den er i brug. Deltagerne skal benytte helmasker af hensyn til sikkerheden, og de klædes i militærlignende camouflagetøj.

- Man kan risikere et blåt mærke, hvis kuglen rammer specielle steder.

Er man ikke til paintball, er der også øksekast, bueskydning og kopfodbold, man kan dyste i.

Jonas Torp Larsen, 21 år, læser historie på Aalborg Universitet, mens Nicolaj Færch Christensen, ligeledes 21 år, læser til multimediedesigner på UCN.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden