Tyverier

Pakke-bande udvises

Fire mænd fra Georgien, som forsøgte at sende tyvekoster med posten, idømt fire og seks måneders fængsel og udvises derefter

Pakken blev returneret fra Tbilisi i Georgien. Da politiet åbnede pakken, indeholdt den tyvekoster. Arkivfoto: Peter Mørk
Pakken blev returneret fra Tbilisi i Georgien. Da politiet åbnede pakken, indeholdt den tyvekoster. Arkivfoto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

THY: Fire mænd fra Georgien på 29, 33, 34 og 42 år er ved retten i Holstebro idømt fire og seks måneders fængsel for bl.a. en række indbrud i Vestjylland og et enkelt på Sjælland. De udvises derefter og fik indrejseforbud i seks år.

De fire fra Georgien blev afsløret, da de sendte en pakke på 18 kilo fra postkontoret i Hurup til Georgien. Pakken var fyldt med tyvekoster.

Det lykkedes politiet at få pakken returneret fra Tbilisi. Da den blev åbnet af politiet viste det sig, at den indeholdt en stor del af tyvekosterne, men ikke alle de forsvundne ting fra indbruddene.

Den 29-årige fik seks måneders fængsel, fordi han også blev dømt for dokumentfalsk. De tre øvrige fik alle fire måneders fængsel.

De valgte alle at modtage dommen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden