Pandrup BK flytter julestævne

Lettere at få bedre boksere 3. juledag end 1. juledag

PANDRUP:Ikke mindst for at få bedre modstand til klubbens boksere har Pandrup BK besluttet at flytte sit årlige julestævne fra 1. juledag til 3. juledag. Men det spiller også ind på beslutningen, at TV2 Nord har tilbudt at transmittere fra stævnet. - Vi havde selv drøftet at flytte stævnet for at få fat i mere kvalificeret modstand til vores boksere, og da vi samtidig fik en opfordring fra TV2 Nord, så var beslutningen ikke svær at tage, siger sportschef Søren Larsen fra Pandrup BK. Hos TV2 Nord bekræfter journalist Dennis Bostrup fra stationens sportsredaktion, at stationen efter al sandsynlighed dækker Pandrup-stævnet, hvor klubben planlægger at sende 10-12 af sine egne boksere i ringen - heraf samtlige klubbens mesterskabsboksere. - Vi dækker ikke hele stævnet, men vi planlægger at sende et fyldigt sammendrag, oplyser Dennis Bostrup. TV2's regionalstation har gennem flere år sendt fra det traditionelle julestævne i Aalborg 3. juledag, men det sker ikke i år. - Kvaliteten er større hos Pandrups boksere, lyder forklaringen fra Dennis Bostrup. Det er tredje år i træk, at Pandrup BK binder an med et boksestævne i juledagene. De to tidligere år har stævnet trukket mange hundrede mennesker til Aabybro-hallen, og stævnet har både i 2004 og 2005 sikret klubben et klækkeligt tilskud til den daglige økonomi. - Vi regner med, at vi også denne gang kan præsentere publikum for en masse god boksning. Det kan meget vel blive sidste gang, der er lejlighed til at se flere af vores bedste boksere i aktion, før de skal bokse JM sidst i januar, noterer Søren Larsen, som i går satte kurs mod Berlin, hvor fire Pandrup-fightere i weekenden deltager i den internationale turnering, Pokal der Hellersdorfer WohnTheke.